Judo dzieci

Zabawa i rozwój Twojego dziecka

Zajęcia dla dzieci

Klub prowadzi zajęcia z elementami judo dla dzieci od 6 roku życia. Przy współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym OKAY Opole funkcjonuje kilkanaście stałych grup szkoleniowych o różnym stopniu zaawansowania. Dodatkowo w godzinach dopołudniowych prowadzone są zajęcia dla grup przedszkolnych. Dla chętnych organizowane są wyjazdy na zawody judo, a w okresie ferii i wakacji obozy edukacyjno-sportowe i półkolonie.

Judo jest dyscypliną olimpijską rodem z Japonii, której istotą jest zwinne postępowanie dla osiągnięcia zamierzonego celu. Walka sportowa nie zmierza do unicestwienia przeciwnika tylko do symbolicznego przewrócenia go na plecy, na dodatek na miękkie podłoże.

Zajęcia odbywają się na TATAMI – macie ułożonej na amortyzowanym podłożu. Nauczanie technik judo poprzedzane jest poznawaniem i doskonaleniem umiejętności padania – bezpiecznego i miękkiego (jak kot) przewracania się na macie. Umiejętność ta czasem przydaje się również poza salą treningową np. na rolkach, łyżwach itp.

Judo jest dyscypliną wspaniale wpływającą na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Trening charakteryzuje się przewagą ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz zabaw rozwijających sprawność i zwinność młodego zawodnika.

Dzieci lubią rywalizację, a trening i współzawodnictwo w judo daje im taką możliwość. Częste podejmowanie rywalizacji, a co się z tym wiąże ponoszenie zwycięstw i porażek na przemian, wzmacnia psychikę naszych podopiecznych. Pozwala w kontrolowany sposób rozładować nadmiar energii.
Nie bez znaczenia jest również aspekt wychowawczy. Choć istotą judo jest walka, to jej podstawową ideą jest „fair play” oraz zasada „ustąp, aby zwyciężyć” !!!!

Na treningach dzieci mają okazję poznać ciekawą dyscyplinę pochodzącą z dalekiej Japonii. Poznają jej historię, zasady, techniki, a nawet japońskie słownictwo. W naszym klubie kilkakrotnie gościł zawodnik i szkoleniowiec z Japonii – Youichi Nishikawa.

Treningi judo z dziećmi można rozpocząć już w wieku 6 czy 7 lat. Oczywiście opierają się one głównie na zabawach i ćwiczeniach sprawnościowych. Z biegiem czasu uzupełnieniem treningów są wyjazdy na krajowe i zagraniczne zawody oraz obozy sportowe, podczas których nasi zawodnicy mają okazję do kontaktów z rówieśnikami z innych regionów kraju i Europy.

Z tak niewinnych początków w Klubie Judo AZS Opole na przestrzeni 44 lat działalności wyrastali i w dalszym ciągu wyrastają wybitni zawodnicy : olimpijka z Atlanty – pani Beata Kucharzewska (dziś Śmieja), medalistki mistrzostw Europy – panie Jolanta Wojnarowicz (dziś Matyszok), Agata Mróz (dziś Mróz-Pankowska) i pani Anna Chodakowska, mistrz Europy Juniorów i Młodzieży, dwukrotny wicemistrz Europy Seniorów – Tomasz Kowalski oraz wicemistrz Europy Juniorów – Tomasz Szczepaniak.