śr. Lut 26th, 2020

AZS Opole Klub Środowiskowy Judo

Szkolimy zawodników od pokoleń

Obóz sportowo-edukacyjny w Czechach

3 min read

17 sierpnia 2014 r., jak przed rokiem, z dwóch miejscowości w Europie wyruszyły 40-sto osobowe grupy młodzieży wraz z trenerami, aby odbyć wspólny sportowo-edukacyjny obóz w miejscowości Hradec nad Moravici k. Opavy w Czechach. Kiedy z Polski autokarem wyruszyła grupa judoków KJ AZS Opole czescy zawodnicy klubu 1.JC Banik z Ostrawy właśnie zapakowali bagaże do samochodu i wsiadali …. na koła (po polsku rowery). Wszystko po to, aby podczas obozu mieć do dyspozycji 40 super rowerów. Po przyjeździe do Hradca wysiadającym z autokaru Polakom ukazał się przepiękny widok : wśród zielonych przystrzyżonych trawników hotel z salą sportową, za hotelem i salą znowu trawniki i … basen, za basenem trawniki, las i wzgórze, a na wzgórzu piękny park i zamek – wszystko jak z prohadki (po polsku bajki). Szybko się jednak okazało, że nie będzie jak w bajce. Po pięknych ścieżkach trzeba było codziennie biegać, a w pięknej sali z widokiem na basen wylewać siódme poty na treningach judo. Oprócz partnerów Projektu w obozie uczestniczyli również zawodnicy z Francji i Ukrainy. Treningi prowadzone były w dwóch grupach wiekowych przez czeskich, polskich, ukraińskich i francuskich trenerów. Opiekunami i trenerami grupy AZS-u Opole byli Edward Faciejew oraz Beata Śmieja i Anna Chodakowska. Po treningach można było korzystać z basenów, a także z licznych rozstawionych na trawniku atrakcji m.in. trampolin, wioślarzy, szczudeł, deskorolek, piłek, badmintona itd., itp. W zabawach uczestniczyli wspólnie zawodnicy wszystkich ekip, a trenerzy z satysfakcją mogli stwierdzić, że wygrali z wi-fi (kto ma dzieci ten zrozumie).

O edukacyjną formę obozu dbali Martin i Marketa Pavlicovie – działacze Klubu Banik Ostrava. Dzięki ich staraniom uczestnicy obozu odbyli niezliczoną ilość ciekawych wypraw : piesza wycieczka do parku i zamku; rowerowa wycieczka do stawu rybnego (każdy z zawodników osobiście złowił co najmniej jednego pstrąga), wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej, zwiedzanie przemysłowej dzielnicy Ostrawy – Dolni Vitkovice, Velky Okruh (wielki piec) oraz muzeum techniki. Nasz obóz odwiedzili również sokolnicy wraz z drapieżnymi (żywymi) ptakami prezentując ich umiejętności oraz opowiadając mnóstwo ciekawych informacji o czeskich lasach, ich roślinności i mieszkańcach. Na zakończenie obozu trenerki Ania i Beata zabrały młodszą grupę do kawiarni na pożegnanie z Czechami czyli kofolę i ciastka Marlenka (kto był w Czechach ten zrozumie).

W trakcie całego obozu w holu na wprost drzwi wejściowych hotelu stały obok siebie dwa banery informujące po polsku i czesku o realizacji Projektu Współpracy Transgranicznej RCZ i RP o nazwie „ JEMNA CESTA ….’, i „ŁAGODNA DROGA …”. Wszyscy wchodzący do hotelu zatrzymywali się i zastanawiali, co może oznaczać to sformułowanie. Otóż informujemy, że każde dziecko w polskim Klubie Judo AZS Opole oraz czeskim Judo Clubie Banik Ostrava wie, że JEMNA CESTA to ŁAGODNA DROGA co po japońsku znaczy JUDO (JU – łagodnie/zwinnie; DO – postępować/droga).

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.