śr. Lut 26th, 2020

AZS Opole Klub Środowiskowy Judo

Szkolimy zawodników od pokoleń

Zajęcia dla dzieci

Judo jest dyscypliną olimpijską rodem z Japonii, której istotą jest zwinne  postępowanie dla osiągnięcia zamierzonego celu. Walka sportowa nie zmierza do unicestwienia przeciwnika tylko do symbolicznego przewrócenia go na plecy, na dodatek na miękkie podłoże.

Zajęcia odbywają się na TATAMI – macie ułożonej na amortyzowanym podłożu. Nauczanie technik judo poprzedzane jest poznawaniem i doskonaleniem umiejętności padania – bezpiecznego i miękkiego (jak kot) przewracania się na macie. Umiejętność ta czasem przydaje się również poza salą treningową np. na rolkach, łyżwach itp.

judo dla dzieci

Judo jest dyscypliną wspaniale wpływającą na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Trening charakteryzuje się przewagą ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz  zabaw rozwijających sprawność i zwinność młodego zawodnika.

Dzieci lubią rywalizację, a trening i współzawodnictwo w judo daje im taką możliwość. Częste podejmowanie rywalizacji, a co się z tym wiąże ponoszenie zwycięstw i porażek na przemian, wzmacnia psychikę naszych podopiecznych. Pozwala w kontrolowany sposób rozładować nadmiar energii.
Nie bez znaczenia jest również aspekt wychowawczy. Choć istotą judo jest walka, to jej podstawową ideą jest „fair play” oraz zasada „ustąp, aby zwyciężyć”    !!!!

Na treningach dzieci mają okazję poznać ciekawą dyscyplinę  pochodzącą z dalekiej Japonii. Poznają jej historię, zasady, techniki, a nawet japońskie słownictwo. W naszym klubie kilkakrotnie gościł  zawodnik i szkoleniowiec z Japonii – Youichi Nishikawa.

Treningi judo z dziećmi można rozpocząć już w wieku 6 czy 7 lat. Oczywiście opierają się one głównie na zabawach i ćwiczeniach sprawnościowych. Z biegiem czasu uzupełnieniem treningów są  wyjazdy na krajowe i zagraniczne zawody oraz obozy sportowe, podczas których nasi zawodnicy mają okazję do kontaktów z rówieśnikami z innych regionów kraju i Europy.

Z tak niewinnych początków w Klubie Judo AZS Opole na przestrzeni 34 lat działalności wyrastali i w dalszym ciągu wyrastają wybitni zawodnicy :  w przeszłości olimpijka z Atlanty – pani Beata Kucharzewska, (dziś Śmieja), medalistka mistrzostw świata i Europy – pani Anna Chodakowska, a obecnie mistrz Europy Juniorów i Młodzieży, wicemistrz Europy Seniorów  – Tomek Kowalski .

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.