ŁAGODNA DROGA – Wspólny program edukacyjno-sportowy Klubu Judo AZS Opole i 1.JC Banik Ostrawa

Projekt: ”Łagodna droga – realizacja przedsięwzięć edukacyjno-sportowych KJ AZS Opole i 1. JC Banik Ostrawa” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO WT RCZ-RP 2007-2013 „Przekraczamy Granice”

We wrześniu 2012 z inicjatywy Prezesa Edwarda Faciejewa Klub Judo AZS Opole przystąpił do przygotowania wniosku o przyznanie dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej. Partnerem przygotowanego projektu został czeski Judo Klub Banik Ostrawa, z którym od wielu lat łączyły nas wzajemne sportowe kontakty. Program Projektu uwzględniał przygotowanie wspólnych obozów treningowych w Polsce i w Czechach, zorganizowanie turniejów judo w Ostrawie i w Opolu oraz zakup sprzętu treningowego dla wyróżniających się zawodników obu klubów. Koordynatorem projektu został Pan Grzegorz Brzozowski, którego doświadczenie i zaangażowanie zadecydowały o przejściu naszego wniosku przez kolejne etapy kwalifikacji. W lutym 2013 r. do naszego Klubu dotarła niezwykle radosna korespondencja z informacją, że nasz projekt o tytule „ŁAGODNA DROGA – realizacja przedsięwzięć edukacyjno-sportowych KJ AZS Opole i 1.JC Banik Ostrawa” został zarejestrowany w systemie informatycznym Monit 7+ pod numerem PL.3.22/3.2.00/12.03418 i rekomendowany przez Komitet Monitorujący do dofinansowania ze środków opisanego powyżej Programu Operacyjnego. Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. do Opola dotarły stosowne umowy i ….. przystąpiliśmy do realizacji zadań zawartych w Projekcie.

Obóz sportowo-edukacyjny w Czechach

17 sierpnia 2014 r., jak przed rokiem, z dwóch miejscowości w Europie wyruszyły 40-sto osobowe grupy młodzieży wraz z trenerami, aby odbyć wspólny sportowo-edukacyjny obóz w miejscowości Hradec nad Moravici k. Opavy w Czechach. Kiedy z Polski autokarem wyruszyła grupa judoków KJ AZS Opole czescy zawodnicy klubu 1.JC Banik z Ostrawy właśnie zapakowali bagaże do samochodu i wsiadali …. na koła (po polsku rowery).

Spotkanie kończące Projekt

Ponad 2-letnia współpraca Klubów 1.JC Banik Ostrava oraz KJ AZS Opole przy realizacji Projektu przyniosła wiele bardzo pozytywnych efektów m.in. wzajemne poznanie kraju, zwyczajów i kultury Partnerów, wymiana doświadczeń trenerów i działaczy obu organizacji, zakup wyposażenia dla Klubów oraz sprzętu dla wyróżniających się zawodników. Jednak najcenniejsze były kontakty szkoleniowe i towarzyskie czeskiej i polskiej młodzieży nawiązywane podczas wspólnych treningów oraz zawodów. Dlatego spotkanie kończące realizację Projektu nie mogło odbyć się tylko w gronie działaczy obu Partnerów. W dniach 27-28.09.2014 r. w sali treningowej KJ AZS Opole zorganizowano 2-dniową konsultację treningową, w której uczestniczyła większość zawodników gospodarzy oraz reprezentacja 1.JC Banik Ostrava. W ramach konsultacji przeprowadzono 3 treningi o charakterze sparingów, na które zaproszono również gości z innych polskich klubów m.in. KS Polonia Rybnik. Na zakończenie konsultacji wszystkim uczestnikom wręczono materiały promocyjne oraz batony musli dla uzupełnienia utraconej podczas wysiłku energii. Prezes KJ AZS Opole pani Anna Chodakowska oficjalnie ogłosiła zakończenie realizacji Projektu, podkreśliła jednak, że wzajemne kontakty szkoleniowe i współpraca będą w dalszym ciągu kontynuowane.

Przy tej okazji przedstawiciele obu partnerskich Klubów pragną serdecznie podziękować koordynatorowi Projektu – panu Grzegorzowi Brzozowskiemu za profesjonalną pracę oraz bezcenny spokój i optymizm.

Międzynarodowy Festiwal Judo w Oplu

28 i 29 czerwca w sali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu odbył się Międzynarodowy Festiwal Judo. W pierwszym dniu rozegrano turniej indywidualny dla dzieci i młodzieży w wieku U13 i U15. W 23 kategoriach wagowych rywalizowało 95 zawodniczek i zawodników z 13 klubów, w tym 4 zagranicznych z Czech, Słowacji i Ukrainy. Zawody przebiegły bardzo sprawnie dzięki zastosowaniu elektronicznego systemu rejestracji oraz prowadzenia rozgrywek.

Zakup sprzętu sportowego

W miesiącu marcu 2014 r. w ramach realizacji Projektu Klub Judo AZS Opole przystąpił do wyłonienia dostawców indywidualnego sprzętu sportowego dla zawodników oraz wyposażenia niezbędnego do organizacji planowanego na czerwiec b.r. turnieju judo. Dla 40 wyróżniających się zawodników Klubu zamówiono i zakupiono sprzęt treningowy. Każdy z wyróżnionych zawodników podczas uroczystego spotkania z udziałem rodziców, trenerów i działaczy Klubu otrzymał dres treningowy, ortalion oraz torbę firmy Masita, a także judogę firmy Noris. Na wręczany sprzęt naniesiono oznaczenia Klubu oraz logo Projektu. W związku z planowaną organizacją międzynarodowego turnieju judo w Opolu (28-29.06.2014) dokonano zakupu 100 sztuk specjalistycznych mat do judo tzw. tatami, które uzupełniając klubowe zasoby pozwolą ułożyć podczas turnieju 4 pełnowymiarowe pola walki. Dodatkowo zakupiono 4 zestawy do sędziowania (TV + laptop + okablowanie + program do obsługi zawodów). Maty oraz sprzęt oznakowano logo Projektu.

Partnerski turniej w Ostrawie

  1. JC Banik Ostrava i Klub Judo AZS Opole zrealizowały trzeci punkt Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej – w Ostrawie odbył się przyjacielski turniej judo w kategorii wiekowej młodzików i dzieci.

Obóz edukacyjno-sportowy w Bęsi na Mazurach

Wczesnym rankiem w dniu 04.08.2013 r. z dwóch miejscowości leżących w Europie wyruszyły autokary z uczestnikami obozu sportowego judo. Z czeskiej Ostrawy wyruszyła ponad 40-to osobowa ekipa zawodników oraz trenerów Klubu Judo Banik Ostrawa. Z polskiego Opola wyjechała 50-cio osobowa ekipa zawodników i trenerów Klubu Judo AZS Opole. Obie grupy spotkały się na kolacji w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym w Bęsi k.Biskupca na Mazurach. Tym samym rozpoczęła się realizacja pierwszego z zadań projektu współpracy transgranicznej „Łagodna droga – realizacja przedsięwzięć edukacyjno-sportowych KJ AZS Opole i 1.JC Banik Ostrawa”.

Spotkanie organizacyjne w Opolu

31 maja 2013 r. w Opolu miało miejsce spotkanie organizacyjne przedstawicieli obu uczestniczących w projekcie klubów. Co prawda oba środowiska spotykały się już wcześniej, jednak po raz pierwszy w tak zacnym i szerokim gronie i ze świadomością, że wspólnie będziemy realizować Projekt. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prezesi i członkowie Zarządów obu partnerskich Klubów. Po smacznym posiłku polsko-czeska ekipa przystąpiła do omawiania sposobu realizacji poszczególnych zadań. Z uwagi na opóźnienia w podpisaniu umowy (zmiany w prawie czeskim) pierwszym realizowanym zadaniem będzie wspólny wakacyjny obóz w Polsce dla 80-ciu uczestników (40 zawodników z Polski i 40 z Czech). Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Chociaż język polski i czeski wywodzą się z tej samej grupy języków słowiańskich nie obyło się bez zabawnych sytuacji.